Ťažko stretneme človeka, ktorý by sa netešil na vianočné sviatky. Je to preto, lebo každý z nás aspoň raz zažil Vianoce ako živú udalosť. Podmaňujúca atmosféra plná lásky, dobroty, spevu i darčekov sa zapísala najmä v detstve do pamäti duše. A túto atmosféru si radi sprítomňujeme a opakujeme každý rok.

Ale aby sme neostali len pri spomienkach a vonkajšej dekorácii, skúsme sa zastaviť nad tým, ako nás cirkev liturgicky pripravuje a vovádza do tajomstva sviatku Narodenia Pána.

Prípravné obdobie – filipovka – začína 15. novembra a trvá štyridsať dní. Veriaci človek vníma tento čas ako kairos – čas spásy. Osvedčenými prvkami na duchovnú slávnosť sú modlitba, ticho a sústredenie mysle. K vianočnej slávnosti sa počas dlhých studených večerov veľmi hodí čítanie Svätého písma o dejinách spásy v Starom zákone, i predpovedí prorokov o budúcom Mesiášovi. Telesný pôst je toho času zmiernený, ale dobrovoľne uložené sebazapieranie dopomáha k tomu, aby sa celý človek pripravil na prijatie novonarodeného Spasiteľa.

Čítať ďalej...

Toto je slohová práca žiaka tretieho ročníka základnej školy Danny Dutton-a na tému “Vysvetli Boha”. Chlapec mal 8 rokov a pochádza z Chula Vista, štát Kalifornia.

Jedna z Božích hlavných prác je robiť ľudí. On ich vyrába preto, aby nahradil tých, čo zomierajú, a tak aby bol dostatok ľudí, ktorí sa starajú o veci na zemi. Nevyrába narastených, len bábätká.  Myslím že preto, lebo malých je ľahšie vyrobiť. Takto nemusí stráviť svoj drahocenný čas učením ich hovoriť a chodiť. To môže ponechať na mamách a otcoch.

Božou druhou najdôležitejšou robotou je počúvať modlitby. Množstvo modlitieb prichádza k nemu hlavne od určitých ľudí ako kňazi a podobní, ktorí sa modlia viac než len keď idú spať. Práve pre toto Boh nemá čas počúvať rádio alebo televízor.

Čítať ďalej...

Bývajú s desiatimi deťmi v oravskej dedinke Liesek. Manželmi sú 16 rokov a keď sme ich s cestou+ navštívili, zažili sme veľmi úprimné prijatie. Hovorili sme o tom, ako sa o nich Boh stará, o desiatkoch a pomoci druhým a tom, či sa oplatí dôverovať Bohu. Manželia Martin (čoskoro 40) a Bea (40 a trošku) Stasovci.

Bea, včera si sa vrátila z duchovných cvičení. Dá sa stihnúť niekde vypadnúť pri desiatich deťoch a toľkých povinnostiach?

Bea: Áno, dá sa to, my si to s Martinom navzájom strážime. Pomedzi všetky povinnosti, ktoré doma máme, si ich doprajeme minimálne raz za rok.

Martin: Mne sa podarili duchovné obnovy minulý rok tri razy (úsmev).

Čítať ďalej...

Modliť sa k Bohu za povolania, aby nám zoslal kňazov a rehoľné sestry so srdcom len pre neho, oslobodených od modlárstva márnosti, moci a peňazí. Také je pozvanie pápeža Františka, ktoré 3. marca predniesol veriacim počas svätej omše v Dome sv. Marty.

V centre jeho homílie boli myšlienky z Matúšovho evanjelia o bohatom mužovi (Mk 10, 17-27), ktorý sa pred Ježišom vrhá na kolená, aby sa ho spýtal, čo má robiť, aby obsiahol večný život. „Tento muž veľmi túžil počuť Ježišove slová,“ povedal Svätý Otec, „bol dobrým človekom, pretože od svojej mladosti zachovával prikázania.“ A hoci bol dobrým človekom, „toto mu nestačilo, chcel viac. Poháňal ho Duch Svätý“. Ježiš na neho hľadí s láskou a predkladá mu návrh: „Predaj všetko a vydaj sa so mnou ohlasovať evanjelium.“ Ale on, keď počul tieto slová, „zosmutnel a odišiel zarmútený, lebo mal veľký majetok“:

Čítať ďalej...

Nakupujem v obchode a predavačka, ktorá mi podáva výdavok, má na ruke akúsi červenú niť. Speváčkino zápästie v televízii zdobí tiež tento doplnok. Vo výťahu stretnem spolužiačku, ktorej ruku okráš­ľuje rovnaký náramok. Aj pri tanci na plese si všimnem, že táto „ozdoba“ je súčasťou garderób mnohých dievčat. A túto nitku z času na čas uzriem aj medzi lavicami kostola.

Pátranie sa začína
Po toľkých mojich stretnutiach s touto pre mňa neznámou červenou nitkou som sa teda rozhod­la vypátrať, čo vlastne znamená a prečo ju ľudia nosia.

Hľadanie som začala na Facebooku. Môj prvý krok spočíval v tom, že som napísala niekoľkým známym, o ktorých viem, že majú okolo zápästia červenú nitku. Zaujíma­lo ma, prečo ju nosia, či im niečo prináša a či majú pocit, že zaberá. Odpovedali mi, že ju nosia pre­to, lebo sa boja urieknutia a zlých pohľadov, ktoré by im mohli uškodiť.

Čítať ďalej...

Stavali sme dom a večer som utekal rýchlo na svätú omšu. Len v šuštákoch a teniskách som zastal pri potoku, aby som sa očistil. Zrazu pozerám, oproti mne ide chlapec. Predstavil sa mi ako jašter. On aj vyzeral ako jašter. Keby ste len videli ten chochol - mal ho pomarančovo - fialovo - zelený. Lebku mal vyholenú, sfarbenú na žlto a na nej pásiky. 

Spýtal sa ma: "Čau, nevieš, kde je tu fara?" Ukázal som mu.
"A nevieš, kde je tu farár?" "Ja som farár, nevyzerám tak, ale som."
Bol zvedavý, kam idem.
"Do kostola." Začudoval sa. "Zdá sa ti čudné, že farár ide do kostola?"

Po omši prišla za mnou delegácia
Vzal som ho so sebou. Keďže sme malá dedina, máme do kostola vchod len zozadu. Počul som len, ako babky cvakotali naprázdno. Jedna mala obrovské dioptrie, raz zdvihla okuliare, raz ich dala dole. V ten deň som vedel, že zbytočne kážem, všetky babky pozerali na toho chlapca.

Čítať ďalej...

(Interfax, Moskva) – Vedci experimentálne dokázali zázračné pôsobenie znaku kríža a modlitby. „Zistili sme, že starý zvyk robiť znak kríža nad jedlom a pitím má hlboký mystický význam. Prakticky vzaté: jedlo je v okamihu doslova očistené. Je to veľký zázrak, ktorý sa deje dennodenne.“, hovorí fyzička Angelina
Malachovskaja pre denník Žizň.

Malachovskaja robila štúdiu sily kríža s požehnaním ruskej ortodoxnej cirkvi. Uskutočnila veľké množstvo experimentov, ktoré boli opakovane overené predtým, ako boli publikované.

„Objavila tiež unikátne bakteriálne vlastnosti vody po tom, ako nad ňou bola vyrieknutá modlitba a urobený kríž. Štúdia tiež objavila nové, doteraz nepoznané vlastnosti Božieho slova pri transformácii štruktúry vody, pričom značne vzrastá optická hustota v ultrafialovom spektrálnom pásme.“, uvádza denník.

Čítať ďalej...